Депресія
 1. Депрессія- що це
 2. Причини виникнення.
 3. Види депресій.
Депрессія- що це

Як часто ми плутаємо поганий настрій і стан з діагнозом депресія. «У мене сьогодні «депресія», нічого не хочу робити, відчепися» – таку повсякденну фразу ми чуємо дуже часто. Але величезна різниця полягає в тому, які процеси відбуваються в організмі при поганому настрої і початком депресивного епізоду. Зовнішні симптоми дуже схожі і тому дуже часто скарги на нездужання нівелюються з боку родичів і друзів. І людина, яка страждає депресією, чує на свою адресу: «Та ти просто не хочеш працювати, вчитися, ти – ледар! Викинь з голови, забий! Не вигадуй собі діагнозів!» і т.д.

Давайте спробуємо розібратися, що відрізняє депресію від банального поганого настрою.

Депрессія- це захворювання, хворобливий стан, при якому проявляються психічні (тривога, страхи, пригнічений настрій, апатія, з’являються думки про смерть або суїцид, зниження впевненості і самооцінки, почуття провини) і фізичні симптоми (знижується або втрачається зовсім апетит, порушується сон, безсоння, з’являються проблеми з концентрацією і пам’яттю, знижується загальний тонус, підвищена стомлюваність, депресивний настрій практично цілий день і практично не залежить від обставин).

Існує так звана когнітивна тріада:

 • Негативний погляд на себе
 • Негативний погляд на світ
 • Негативний погляд на майбутнє.

Ступінь вираженості і характер вони можуть мати різний, від цього буде залежати і вид, і складність депресії. Самий психічний розлад складний і в якійсь мірі не передбачуваний, як і сама людина. Якщо не приділити цьому стану увагу і не пройти курс лікування, тривала депресія може перейти в хронічне захворювання.

Отже:

 •  Депресія – це хвороба, а не хандра, лінь, смуток-туга від життєвих проблем
 •  Депресія – це неможливість жити повноцінним, якісним життям
 •  Депресія може перейти в хронічну форму
 •  Депресія страшна суїцидальним фіналом. За статистикою до 60% скоєних суїцидів були здійснені під час депресивного епізоду. Щорічно (за даними ВОЗ) 1 млн. випадків в результаті самогубств.

Причини виникнення.

Депресія розвивається в результаті складних взаємодій психологічних, фізіологічних і соціальних чинників. Вона може посилювати стрес, погіршувати якість життя, порушувати нормальні відносини в соціумі і провокувати ще більш важку депресію. Також встановлено зв’язок між фізичним і психоемоційним здоров’ям.

Розглянемо найпоширеніші причини виникнення депресії:

 • Стрес, психотравмирующая ситуація
 • Періодична низка невдач
 • Психологічна травма (розлучення, зрада, втрата близької людини і т.д.)
 • Зміна гормонального фону (підлітковий вік, після народження дитини, при клімаксі, в літньому віці)
 • Порушення центральної нервової системи, порушення кровообігу в мозку
 • Соматичні патології.

Але найголовніше розуміти, що провини людини, яка страждає від депресії, немає. За оцінками Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я в усьому світі страждає понад 350 мільйонів чоловік, і вона є однією з найбільш поширених психічних розладів. Жінки більш схильні до депресії ніж чоловіки. Депресія – це таке ж захворювання, як і будь-яке інше соматичне.

Види депресій.

Насправді існує багато видів депресій. Розглянемо основні:

 •  Психогенна, екзогенна депресія – реакція людини на психотравмуючі події, стресові ситуації.
 •  Невротична депресія – для цього виду характерні нав’язливі, астенічні або істеричні симптоми. Присутня невпевненість в поєднанні з безкомпромісністю і почуттям недооціненісті.
 • Ендогенна депресія – з’являється на тлі біологічної схильності.
 • Циркулярна депресія – в більшості випадків є реакцією на зміну сезонів. Наприклад, осіння депресія. Її причиною є зміни в кількості сонячного світла, атмосферні коливання.
 • Післяпологова депресія – проявляється, як правило, через кілька тижнів після пологів. Причинами можуть бути тривога за новонародженого, ослаблений організм, різка зміна гормонального фону. Симптоми післяпологової депресії: порушення сну, холодність по відношенню до дитини, емоційна нестабільність.
 • Соматогенна – порушення в ендокринній системі призводять до депресивних нападів.
 • Алкогольна -депрессіонний епізод супроводжується вживанням алкоголю у великих кількостях і неконтрольованої тягою в періоди посталкогольного стану.

Депресійний епізод поділяють на легкий, помірний і важкий. Це залежить від кількості симптомів і ступеня їх тяжкості.

Депресія розвивається, як правило, в три етапи: спочатку з’являється пригнічений стан, людина це пояснює втомою, проблемами, конфліктами, іншими причинами. З одного боку, вона хоче від усіх сховатися, залишитися на самоті, і в той же час, боїться залишитися одна. На наступному етапі з’являється розуміння небезпеки стану, при цьому депресія посилюється, кількість негативних думок все наростає, проявляються фізичні симптоми, страждає імунна система. Якщо на перших двох етапах людина не отримає адекватної допомоги, на третьому втрачається контроль, симптоми посилюються. Не будьте байдужими до симптомів, зверніться за психологічною допомогою онлайн вже сьогодні!

Зв'яжіться з нами
або заповніть форму і ми самі Вам передзвонимо