• Головна
  • Блог
  • Дорога до себе або як її віднайти через схема-терапію
Дорога до себе або як її віднайти через схема-терапію

Метод схема-терапія сьогодні все більше стає популярним серед інших методів, які обираються людьми. Про нього багато пишуть, знімають відео, часто застосовують понятійний апарат методу, щоб пояснити свій стан чи проблему.

До ХХІ ст. психотерапія в своєму арсеналі вже має багато методів. І часто важко зрозуміти якому довіритися. Скажу відразу, що кожен метод є ціннім по-своєму. Головним у роботі психотерапевта і клієнта є визначити чи підходить цей метод для вирішення саме Вашої проблеми. Для цього у нас є наукові дослідження, що визначають при якій проблемі рекомендовано той чи інший метод, розмова з лікарем чи психотерапевтом, Ваші особисті вподобання. Сподіваюся, що ця стаття також допоможе Вам визначитися з напрямком у роботі з психологом.

Схема-терапія була розроблена психологом Дж. Янгом для роботи з розладами особистості, у першу чергу. Далі, беручи за основу, метод почали застосовувати і у роботі з іншим проблемами особистісного та міжособистісного характеру. Варто сказати, що сам метод та його підходи не є чимось абсолютно унікальним. Він інтегрував у собі багато технік та підходів з інших методів, таких як КПТ, гештальт-терапія, психоаналіз, транзактний підхід. І навіть зараз метод є у постійному русі – розробляються нові протоколи для роботи з більшим спектром проблем та розладів, вводяться нові методики та техніки, з’являються нові школи, спільноти.

Відразу потрібно сказати, що в основі роботи в схема-терапії лежать дитячі спогади, емоції, події. Тому, якщо Ви не готові хоча б частково йти в своє дитинство, то схема-терапія навряд чи Ваш метод. Спогади з дитинства зберігаються в нашій емоційній пам’яті. І саме через це, події, що можуть нагадувати нам схожі ситуації, будуть впливати на емоції та поведінку сьогодні. Тому розібратися в цьому все таки прийдеться.

В основі схема-терапії лежать три основні складові.

Когнітивна робота з нашими глибинними переконаннями про світ, людей, про самого себе. Це так звані схеми, які складаються у нас впродовж життя та які вже встигли обрости певними правилами. Це ті дороги нашої свідомості, по яких ми ходимо, наші стратегії, які застосовуються майже автоматично. Часто вони мають вигляд «якщо… то…». Схеми є різними: більш сильними з дитинства, ті що сформувалися під впливом життєвих обставин, усвідомлені, не усвідомлені, такі що впливають на якість життя та такі, що зовсім не впливають. Розібратися в цьому допоможе діагностичне інтерв’ю, заповнення  опитувальників, спільне обговорення результатів з Вашим психологом.

Наступне – це робота безпосередньо з Вашою поведінкою в житті, яка створює проблеми і якої хотілося б позбутися. Так звані коупінг стратегії, які сформувалися в процесі життя для того, щоб пристосуватися, «вижити». Деякі з них є потрібними  і зараз, але інші можуть бути і деструктивними.

Однією з провідних у методі схема-терапія є робота з Внутрішньою дитиною. Це те, що найбільше буде викликати непорозуміння та супротиву. Тому хочу зупинитися на цьому більш детально.

Чи часто Ви читаєте в інтернеті фразу «Потрібно себе полюбити». Мабуть це сама розповсюджена фраза на психологічних сайтах. А чи замислювалися Ви як це зробити «технічно»? Мабуть, якби для цього потрібен був лише ресурс, то всі люди в світі стали б відразу щасливішим. А якщо ресурси і задоволення не наближають Вас до справжньої любові та прийняття себе? Саме для цього в схема-терапії вводиться робота з Внутрішньою дитиною, яка через спеціальні техніки наближає нас до любові та прийняття себе.

Теорія Дж. Боулбі про базові потреби дитини та теорію прив’язаності є ключовою в методі. Саме виходячи з цих наукових підтверджень ми вчимося любити себе, приймати, не критикувати, вчимося чути себе, щоб зрозуміти яке життя ми живемо і чи відповідає воно нашим справжнім потребам.

І як продовження, хочу сказати, що саме міцний контакт зі своїми емоціями та справжніми потребами ніколи не заставить нас залишатися в глухому куті з фразою «Я не знаю чого я хочу, я не задоволеним своїм життя, собою, хочу щось змінити, але не знаю як чи боюсь».

Схема-терапія є методом досить емоційним. Тут важливу роль завжди буде відігравати стосунок психолога та клієнта. Часто він формується протягом тривалого часу, може бути з розривами та склеюванням, але це також є частиною психотерапії.

Обов’язково в план терапії буде включена робота з цінностями, зростанням особистості, життєвої мудрості, дорослості. Без укріплення таких основ нашої особистості ми постійно будемо звертати на старі дороги та не бачити нових перспектив.

Отже, основним завданням схема-терапії є показати Вам як працює Ваша психіка. Які схеми негативно впливають на Ваше життя, звідки вони та як їх можна опрацювати. Подивитися та відчути яким є у Вас зв’язок з самим собою, чи Ви живете в любові і гармонії, чи, можливо, потрібно віднайти Внутрішню дитину та почути її (задовольнити її базові потреби). А також подолати усі захисти, страхи, блоки на шляху до поведінкових змін.

Якщо Вас зацікавив метод схема-терапія, Ви можете звернутися в наш Центр та спробувати попрацювати в ньому. Я працюю в методі, бачу результати, зріст і часто називаю його «Дорогою до себе». Навіть якщо у Вас немає важких розладів, цей метод допоможе Вам зрозуміти себе та більш продуктивніше рухатись до кращого життя.

Бурда Інна
психолог, психотерапевт
консультант у методах КПТ та схема-терапія

Зв'яжіться з нами
або заповніть форму і ми самі Вам передзвонимо