COVID 19: як залишитися на плаву
  1. COVID 19
  2. На зараз, ми вже маємо зовсім іншу картину.
  3. Важливо розуміти
COVID 19

Ось уже рік, як в наше життя увірвалася пандемія з своїми правилами і законами, абсолютно змінивши нашу реальність. Молоде покоління вперше зіткнулося з поняттями локдаун, строгий карантин, комендантська година. Звичний ритм життя почав руйнуватися, довелося швидко реагувати на реалії, змінювати плани, адаптуватися. Все людство переживало стрес, і це було нормою.

Напевно, ми психологи, через якийсь час, озираючись назад, будемо осмислювати все, що відбувалося в нашій професії, скільки коштувало зусиль адаптувати психотерапію до нових реалій, як зросла кількість клієнтів, які критичною подією вважали коронавірус, пандемію, наслідки.

На зараз, ми вже маємо зовсім іншу картину.

На зараз, ми вже маємо зовсім іншу картину. У нас вже є всі інструменти для роботи з наслідками пандемії.

Найперше, що хотілося б відзначити – це пластичність методу КПТ (СВТ). У найкоротші терміни Європейська асоціація КПТ доповнила протоколи лікування відповідно до ситуації, що склалася. Дуже багато проводилося семінарів, навчань для підвищення кваліфікації в цьому напрямку. Когнітивно поведінкова терапія, як метод, продемонстрував і довів, що може бути ефективним в роботі з новими викликами часу.

Є ряд проблем, які проявилися або загострилися під час карантину.

  • З’явилися стани, які людину раніше не турбували
  • Поточні питання досягли кордонів, які стали сильно впливати на якість життя людини
  • Проблеми, як наслідки після захворювання (Covid 19)

На першій зустрічі з фахівцем, обов’язково потрібно проговорити ці моменти.

Важливо розуміти

Також важливо розуміти, що проблеми, які виникли, ми ділимо умовно на дві великі категорії:

  • спричинили зміну структури особистості, тобто було переформатовано цінності, світогляд, розуміння безпеки;
  • проблеми, що вплинули на психоемоційний стан людини.

Має великий сенс зробити скринінг свого стану, щоб не упустити і своєчасно звернутися до професіонала. Тривала проблема, це як соматичне захворювання, яке набуло хронічного характеру, лікувати його набагато довше і складніше. Нижче подаємо список найбільш поширених питань. Він вам допоможе визначити свій стан.

Соціальна тривога. Ця тема завжди була важлива. За іронією життя, на перших етапах локдауна, залишаючись вдома, людина, у якої була така проблема, переставала її відчувати. Але незабаром проявився негативний результат. Новий формат скайп- спілкування, відсутність спілкування в живу, вимоги соціальної дистанції, всі ці чинники призвели до того, що проблема тільки посилилася.

Депресія. Це психічний розлад у багатьох проявилося вперше в житті, і основна причина змінилися зовнішні умови, карантин. Кожен новий випадок депресії – це окрема історія, мікс багатьох факторів, тому описувати і зупинятися докладно на цьому пункті немає ніякого сенсу, а ось подивитися на свій стан за симптомами дуже навіть потрібно. Поспостерігайте, чи змінився ваш сон, апетит, настрій, зміст ваших думок. Якщо ви помітили негативну динаміку, варто обов’язково записатися до фахівця.

Розлад харчової поведінки (РПП) Дуже багато людей на карантині зіткнулися з проблемою ваги. Стрес, напруга провокують людину до споживання більшої кількості вуглеводів, це закономірно, тому що їжа для нас виступає, як один із регуляторів емоцій. Але наш розум нам говорить, що треба повертати «свою вагу» і ось тут можуть загострюватися РПП (обмеження в харчуванні, які часто призводять до голодування і як наслідок розвивається анорексія, компульсивне переїдання, очисна поведінка). Якщо вам ваші близькі вказують на зміни у вашій поведінці або ви колись мали в минулому проблеми з харчовою поведінкою і ви бачите, що вони знову виходять на передній план, не відкладайте, візит до фахівця, він допоможе вам швидше привести все в норму.

Тривожність / Тривога за здоров’я Небезпека вірусу, невідомість майбутнього, хвилювання за себе і своїх близьких спровокували наростання тривоги і труднощі в її подоланні. Симптоми тривоги – це ті сигнали, які не варто ігнорувати. Ми можемо пояснити і виправдати ці стани карантином і пандемією, нагнітанням ситуації в соц мережах і новинах і чекати, що «все мине само собою». Але на жаль, тривожний розум завжди буде вишукувати тривожні теми, що погано, при цьому наше фізичне тіло виснажується. Зробіть крок на зустріч собі в цей складний кризовий час, спробуйте придбати навичку “життя без тривоги”. Це можливо.

Який метод психології є вибором номер один у вирішенні таких проблем? Однозначно за рекомендаціями ВООЗ і багаторічної практики психологів – це когнітивно поведінкова терапія (КПТ).

Є ще теми, які пов’язані з нашими глибинними переконаннями. Все, що було глибоко заховане і нас не турбувало роками, в стресовій ситуації могло проявитися. Наші страхи вийшли на перший план, світ змінювався дуже швидко, виставлялися нові умови, і Ви могли відчути себе абсолютно  не захищеним, вразливим і нічого не вирішуючим, ваш життєвий план руйнується, опора зникає.

Якщо у вас з’явилися такі відчуття, в цих рядках ви десь впізнали себе, не уникайте, не заштовхуйте це кудись глибоко всередину. Такі стани можуть послужити старту нового етапу в житті, більш продуктивного і якісного, розкриється нове розуміння себе. З такими питаннями працює метод схема-терапія.

І ще дуже хотілося б підняти тему втрати, реакцію на втрату в період пандемії.

На жаль, не кожен хто захворів на коронавірус зміг його перемогти. І ви могли опинитися в числі людей, у яких хвороба забрала рідних, знайомих, близьких. Дуже часто в такій ситуації виникає ускладнена реакція втрати. Складність і смуток такої ситуації ще полягає і в тому, що це сталося раптово і вам не дали попрощатися і навіть процес поховання не був проведений за канонами і традиціями. За своєю природою нам потрібен час побути в жалобі, ми довго переживаємо біль. В таких обставинах, людині важко побачити об’єктивну картину по відношенню до себе. Тому, звертаюся до людей, які знаходяться поруч з такою людиною. Саме ви можете помітити симптоми виснаження, депресії, апатії і направити до психолога.

І ще одна втрата – це фізичне здоров’я. Найважливіше тут, не форсувати події, не поспішати. Уже є дані, що період відновлення проходить за 2-3 місяці. Тому дбайте про себе і не поспішайте повертатися до колишнього способу життя, дотримуйтеся рекомендацій лікаря. Але не ігноруйте і свій психоемоційний стан. Зробіть маленьку ревізію «я до хвороби» і «я після». Що є на сьогодні? Чи змінився мій настрій? Чи став я більш тривожним? Як я сплю? Якої якості мій сон? Від чого залежить мій настрій?

Якщо у вас є сумніви, ви не знаходите відповіді на питання, спробуйте розібратися зі своїм персональним психологом. Будьте уважні по відношенню до себе і своїх близьких.

Найважчий етап вже позаду. Ми багато з чим вже впоралися, багато чому навчилися. А психологи, психотерапевти «TR Space» завжди готові надати допомогу, якщо раптом на якомусь етапі ваше шосе життя стало обтяжливим, і Вам стало складно справлятися.

 

Бурда Інна
психолог, психотерапевт
консультант у методах КПТ та схема-терапія

Зв'яжіться з нами
або заповніть форму і ми самі Вам передзвонимо