Анорексія
  1. Анорексія і її особливості
  2. Типи нервової анорексії
  3. Причини
  4. Методи боротьби і лікування психічного захворювання
Анорексія і її особливості

Анорексія – це розлад харчової поведінки. Серед її симптомів дуже низька вага, спотворене зображення тіла і сильний страх набрати вагу.
Це серйозне психічне захворювання найчастіше зустрічається у жінок і зазвичай починається в підлітковому віці. Анорексія– третє за поширеністю хронічне захворювання у дівчаток і молодих жінок, яким страждає приблизно 1 з 200 дівчат.
Люди з анорексією слідують строгим дієтам і жорстким, караючим режимам фізичних вправ. Вони використовують контроль прийомів їжі як спосіб контролювати області свого життя або справлятися з негативними емоціями.
Найбільш очевидною ознакою того, що у когосьанорексія, є те, що людина дуже швидко схудла або її вага різко коливається.
Але бути дуже худим – не єдиний ознака анорексії. Є і безліч інших.

Фізичні ознаки:
- втрата менструації у жінок, зниження лібідо (статевого потягу) у чоловіків;
- непритомність або запаморочення;
- постійне відчуття холоду;
- здуття живота, закрепи або розвиток харчової непереносимості;
- поганий сон;
- млявість і втома;
- бліда, суха, жовта шкіра;
- запалі очі;
- тонке волосся на обличчі і тілі.
Психологічні ознаки:
- заклопотаність їжею, формою тіла і вагою;
- спотворене сприйняття тіла;
- занепокоєння і/або дратівливість під час їжі;
- депресія і тривога;
- труднощі з концентрацією;
- низька самооцінка і перфекціонізм.
Поведінкові ознаки:
- інтенсивна дієта (підрахунок калорій, відмова від їжі);
- умисне зловживання проносними, подавлювачами апетиту, клізмами і сечогінними засобами;
- переїдання;
- уникнення прийому їжі разом з іншими людьми;
- надмірні тренування;
- заклопотаність кулінарією, рецептами і підрахунком калорій;
- самоушкодження, зловживання психоактивними речовинами.

Типи нервової анорексії

Анорексія ділиться на 2 основних типи:
1. Тип обмеження.
Люди з цим типом нервовоїанорексії накладають серйозні обмеження на кількість і тип споживаної їжі.
Це може включати підрахунок калорій, пропуск прийому їжі, обмеження певних продуктів (наприклад, вуглеводів) і проходження нав’язливим правилами, таким як вживання в їжу тільки продуктів певного кольору.
Така поведінка може супроводжуватися надмірними вправами.

2. Тип переїдання/очищення
Люди з цим типом нервовоїанорексії також накладають обмеження на їжу, яку вони їдять. Але це супроводжується переїданням, а потім очищенням.
Переїдання означає, що хтось з’їдає велику кількість їжі, щоб впоратися з почуттям втрати контролю. Потім людина «компенсує» це вживання їжі, викликаючи блювоту або зловживаючи проносними, сечогінними засобами або клізмами.

Причини

Причини виникнення нервовоїанорексії до кінця не вивчені.
Можуть бути генетичні фактори ризику і поєднання психологічних, соціальних і культурних чинників. Ймовірно, що деякі люди більш уразливі до анорексії через певних особистісних якостей.
Причини, які можуть сприяти розвитку нервовоїанорексії, включають:
- Психологічні чинники, такі як високий рівень перфекціонізму або обсесивно-компульсивних рис особистості, почуття обмеженого контролю над життям і низька самооцінка, схильність до депресії і тривоги і погана реакція на стрес.
- Фактори навколишнього середовища, включаючи початок статевого дозрівання, стресові життєві події і проблеми у стосунках.
- Культурний тиск, який провокують засоби масової інформації і поп-культура: соцмережі, телешоу та фільми.
- Ризик виникнення нервовоїанорексії можуть підвищувати заняття, що вимагають худорлявої статури, наприклад, деякі види спорту, балет, робота на телебаченні і мода.
- Хімія мозку, тому що екстремальні дієти можуть вплинути на баланс гормонів в організмі, впливаючи на роботу мозку.
- Генетична схильність, що виникає через гени, успадковані від батьків. Нервоваанорексія часто передається у спадок, що передбачає генетичну причину.

Методи боротьби і лікування психічного захворювання

Перший крок до одужання – це правильне харчування і здорова вага. Це дозволяє лікуванню працювати ефективно. Якщо у людини є небезпечні для життя медичні ускладнення або вона має дуже низьку вагу, їй, можливо, доведеться провести час в лікарні.
Психолог може допомогти людині з нервовоюанорексією навчитися тій поведінці, яке допоможе їй повернутися до здорового ваги і підтримувати її. Людина з нервовоюанорексією може також звернутися до дієтолога, сімейного терапевта або психіатра. Антидепресанти та інші ліки іноді використовуються для лікування нервовоїанорексії, поряд з психологічною терапією.
В середньому люди страждають на нервовуанорексію від 5 до 7 років. У людей з цим захворюванням часто виникають рецидиви, тому спостереження у психолога і лікування нервовоїанорексії дуже важливі.
Коли люди з нервовоюанорексією голодують, їх мозок перестає нормально функціонувати. Вони схильні до ризику самопошкоджень, зловживання психоактивними речовинами, спроб суїциду, депресії і тривоги.
Нервоваанорексія також може викликати фізичні ускладнення, в тому числі: недоїдання, нерегулярне серцебиття або інші проблеми з серцем, остеопороз і проблеми з кістками, які можуть збільшити ризик переломів кісток.
На жаль, приблизно кожна п’ята людина помирає від наслідків нервовоїанорексії, і кожна п’ятий намагається покінчити життя самогубством. Тому слід дуже серйозно поставитися до цього захворювання і не нехтувати консультаціями з лікарем при перших же тривожних дзвіночках.

Звернутися за допомогою до психолога

Багато людей з нервовою анорексією думають, що вони недостатньо хворі або худі, щоб мати потребу в лікуванні. Але серйозно обмежувати споживання калорій небезпечно і може серйозно позначитися на здоров’ї. Якщо у вас нервова анорексія, чим раніше ви звернетеся за допомогою, тим вищі ваші шанси на одужання.
Якщо ви турбуєтеся про їжу, свій зовнішній вигляд, або вбачаєте причину всіх своїх невдач і поганого самопочуттяв неідеальному тілі, важливо поговорити з фахівцем. Консультація у лікаря-психотерапевта або психолога КПТ-метода – хороше місце для перших кроків до здорового життя в гарному тілі.

Зв'яжіться з нами
або заповніть форму і ми самі Вам передзвонимо