Тривога. В чому суть?
 1. Розберемося?
 2. Що це означає?
Розберемося?

Якщо ви пройдете опитувальник «Шкала тривоги Бека», ви побачите, що є варіант «норма», а є градація стану тривоги від легкого ступеня до дуже високого рівня. Кожен цей рівень має своє велике значення в стані людини, як фізичного, так і емоційного.

Перше, що потрібно зрозуміти і усвідомити, без емоції тривоги жити НЕ можливо, цей механізм нам даний при народженні і виконує дуже важливу функцію в нашому організмі, тому якщо у вас показник по тесту Бека від 0 до 5, супер! Механізм працює чітко і правильно.

Що це означає?

Стан, який з’являється при тривозі пов’язаний з активацією певних ділянок мозку і організму (гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової системи). Все в організмі готується до подолання небезпек, активних дій для порятунку. Якщо ми говоримо про норму, оптимальний рівень тривоги потрібен для адаптації до нових обставин, концентрації для виконання складних, важливих завдань (наприклад, здача важливого іспиту), як сигнал про обставини, що змінилися, котрі зчитуються, як небезпека.

Фізичні симптоми тривоги однакові, що при нормі, що при високому рівні, відмінність лише в їх інтенсивності і кількості проявів.

Отже, що ми відчуваємо при тривозі:

 • Напругу м’язів (іноді буквально до тремтіння, тремору)
 • Прискорене серцебиття, дихання
 • Підвищений тиск
 • Підвищується рівень глюкози в крові
 • Сухість в роті
 • Часте сечовипускання
 • Сповільнюється перистальтика кишечника (запори) або навпаки, часті позиви
 • Підвищене потовиділення
 • Відчуття холоду, зябкості і т.д.

Тривога в нормі нам потрібна, як важливий життєвий інструмент, але, коли вона починає рости і займати більшу частину нашого стану і свідомості або ж навпаки, ви абсолютно ніколи не відчуваєте тривоги – це стає вже проблемою, вона вже набуває дизадаптивне значення і тягне за собою несприятливі наслідки. Якщо подивитися на зміст тривоги, то в психопаталогії її ділять умовно на два табори: тривога, яка не відповідає поточній ситуації (вона не є небезпечною, не представляє собою ніяких загроз) і другий табір, рівень (інтенсивність тривоги) не відповідає обставинам.

Рівень тривоги ділиться вираженістю:

 • легкий рівень тривоги (6-8 за шкалою Бека)
 • середній рівень тривоги (9-18 за шкалою Бека)
 • високий рівень тривоги (показник більше 19)

Легкий рівень тривоги буде супроводжуватися не зрозумілою напругою, гіпертонусом м’язів, дискомфортом як у фізичному тілі, так і в психоемоційному стані. Це перші ознаки, помітивши які, можна дуже швидко привести свій організм в порядок. Головне розібратися і зрозуміти причину виникнення цих станів. Їх може бути безліч: зміна місця проживання, професійне вигорання, зміна обставин життя (народження дитини, заміжжя / розлучення …)

В середньому рівні тривоги внутрішнє напруження ще більше посилюється і на цьому етапі вже приєднується підвищена чутливість до подразників, таких як шум, гучні звуки (в науці це називається гіперестезія), більш інтенсивно проявляються симптоми на рівні фізичного тіла (соматовегетативних), з’являється відчуття «передчуття чогось поганого». Все більше часу проводимо в своїй голові, обдумуючи, концентруючи свою увагу на своїх станах. Ідеально для вирішення такої проблеми підходить метод психології СВТ (Когнітивно-поведінкова терапія), науково доведена та спирається на протоколи лікування, абсолютно безмедикаментозне лікування, вам знадобиться від 12 до 17 сесій для вирішення такого запиту.

При середньому рівні тривоги вже буде проявлятися рухове занепокоєння, хвилювання починають набувати вигляд конкретно сформульованих страхів, хвилювань, обдумувань виходу з небезпечних ситуацій та уникнення їх. Швидше за все вам потрібна буде консультація і психотерапевта і невролога, і не є виключенням, що для більш швидкої нормалізації стану вам призначать медичні препарати, але психотерапія в процесі одужання грає ключову роль, тут важливо зрозуміти свої глибинні установки, схеми мислення, навчитися керувати своїм тілом і емоціями, зрозуміти як працює система тривоги в організмі і в які «пастки» ви потрапляєте неусвідомлено. Вибір номер один – КПТ, схема-терапія.

При високому рівні тривоги (більше 19), на її піку з’являються панічні атаки (сильна тривога = паніка + соматовегетативні прояви), прояви на рівні фізичного тіла можуть бути аж до деріалізації, нудоти, переднепритомного стану, запаморочення, кому у горлі, неможливості ковтати, задишки. Такі стани дуже вимотують і позбавляють сил, але на жаль, тільки мед препаратами дуже важко домогтися стабільного ефекту. Поєднавши грамотну психотерапію та спостереження у лікаря, ми отримуємо відмінний стабільний результат – якість життя підвищується, вимотування стану організму залишаються в минулому, і що найголовніше, ви знаєте, як реагувати на симптом і не допустити повернення в тривожний розлад.

Зв'яжіться з нами
або заповніть форму і ми самі Вам передзвонимо