• Головна
  • Блог
  • Як створити сприятливе середовище для імунітету
Як створити сприятливе середовище для імунітету

Давайте спочатку швиденько розберемося, що насправді на нього впливає або що сприяє його руйнуванню. По-перше, і найголовніше – це тривалий стрес (дистрес). Тривалий стрес робить слабкою імунну систему, організм стає сприйнятливим до інфекцій. Чому так? Тому що, перше на що впливає нервова система, якщо розглядати в контексті імунної системи, це іннервація лімфовузлів, тимуса (вилочкова залоза) і селезінки. Це впливає на імунні клітини в стадії їх розвитку, активуючи або сповільнюючи їх зростання. Паралельно нервова система призводить до активності різні рівні ендокринної системи, гормони, які виробляються впливають на імунні клітини через розташовані на них рецептори.

Виділяють три рівні стресу:

  1. Стадія мобілізація: проходить викид енергії, активно виділяється адреналін і інший «гормон стресу» – кортизол.
  2. Стадія опір: перший шок пройшов, гормонів виробляється трохи менше, але ще далеко не в нормі, і організм продовжує перебувати в напрузі, іноді навіть в неусвідомленій.
  3. Стадія виснаження: тривале перебування в стані стресу тягне за собою збій в захисних механізмів. Ресурси закінчуються, як фізичні, так і емоційні. Все це призводить до зниження імунітету, збою в роботі шлунково-кишкового тракту, нервової системи, серцево-судинної системи та інших систем людського організму.

Причини: затяжні конфліктні ситуації, звільнення з роботи, проблеми близької людини, важка хвороба, деструктивне середовище та багато іншого.

І по-друге, що випливає з першого, – це наші негативні автоматичні думки, так як ми дивимося і оцінюємо ситуацію, яка склалася, дуже часто ці думки навіть не усвідомлюються. Давно доведено наукою, що вони можуть спровокувати розвиток депресії, тривожних розладів, стресових станів.

Сучасний соціум створює хронічні стани стресу (особливо зараз в період пандемії). Якої інформації більше за всіх по каналах ЗМІ? У що ми занурюємося щодня? На стимул: на слово «коронавірус» ми вже маємо чітку відповідну емоційну реакцію – «смерть», при цьому, звичайно, буде постійна активність гормонів, кори надниркових залоз, які будуть пригнічувати клітини імунної системи, при цьому буде послаблюватися стійкість організму до інфекційних захворювань. Чим більше ми боїмося, тим більше шукаємо інформацію і потрапляємо в негативне інформаційне поле.

І так, ми з вами прояснили, що не сама ситуація провокує стрес, а то як ми її оцінюємо і про неї думаємо.

У сьогоднішньому суспільстві втеча від стресу – справа важка, але підлягає вирішенню. Є раціональний підхід – це навчання стресостійкості, набуття навичок управління головним органом нашого організму – мозком. У нас завжди є вибір: йти за страхом і панікою і руйнувати себе або зміцнювати свій імунітет, активувати свої внутрішні сили організму. Силу і підтримку потрібно отримувати зсередини, накопичувати ресурс, активувати опір організму зовнішньому агресивному середовищу. Поки ми не займаємося нашим мозком, мисленням, він працює в режимі «автопілот». Цей режим складається з багатьох частин: підсвідомі схеми сприйняття реальності, закладені з дитинства, соціальні фільтри, ваші когнітивні спотворення і багато іншого.

Але якщо ви берете управління в свої руки, то

1) ви починаєте керувати процесом, створювати адаптивні думки (цього дуже добре вчить когнітивно-поведінкова терапія) і це не про мислення в стилі «рожеві окуляри», а про об’єктивну, реалістичну оцінку реальності і грамотне, «правильне» ставлення до неї.

2) ви складаєте «меню» для свого мозку, і як дбайливий господар, звичайно ви будете давати йому тільки «здорову їжу»: інформацію для емоційного ресурсу, розвиток, читання цікавої книги, музика, гарний фільм.

3) ви обов’язково робите релаксацію: вправи на дихання, які допоможуть зняти тривожність, медитація, вправи на розслаблення, техніки mindfulness.

Сядьте в зручне крісло, включіть приємну музику, прикрийте очі і спробуйте розчинитися в цих звуках, розслабляючи тіло, скидаючи напругу.

 

Будьте здорові!

Зв'яжіться з нами
або заповніть форму і ми самі Вам передзвонимо