Як побороти страх помилок
 1. Звідки взагалі береться страх провалу?
 2. Види страху помилок
 3. Як позбавитися від страху помилок?
Звідки взагалі береться страх провалу?

Спочатку, це мала бути стаття про дзеркальні нейрони та  їх зв’язок з емпатією. Підготувавши чорновий варіант і запитання, я відправилася до невролога. Як тільки вона почула назву статті, тут же розсміялася: “Їх не існує!”.  Моя  виконана робота була помилкою, але як виявилося, надзвичайно корисною, тому що привела мене до істини і дала підказку наступної роботи.

У багатьох із нас стосунки з помилками не завжди складаються найкращим чином: мало хто їх любить, але уникає багато хто. Чому ж цей страх настільки сильний?

Помилка може вплинути на наше майбутнє, а іноді навіть змінити його (і в наших фантазіях, часто не в кращу сторону). Вона може зіпсувати репутацію, вивести з-під контролю, виставити в поганому світлі, привести до фінансового розорення,  вибрати не того супутника життя, виховати неправильно дітей і так далі. І здається, єдиним вірним способом залишається зберегти,  що є і не ризикувати.

Але вибираючи такий консервативний стиль життя, ми ще більше ризикуємо злитися з сірою масою і жити в чорно-білому фільмі.

Не варто недооцінювати вплив цього страху. Уникаючи ризиків і помилок, людина проявляє зайву тривожність і обережність, внутрішню скутість і напругу, постійний самоконтроль. Як наслідок, вона не може легко розслаблятися і це впливає  на сон, працездатність, отримання задоволення, якість життя.  Страх помилки успішно блокує креативність, примушує уникати нового. Знижує мобільність, оперативність, легкість, результативність. Обмежує шляхи досягнення успіху.

 • З дитинства. Будь-яка дія або відповідь дитини оцінюється категоріями “добре-погано” або оцінками в школі. Природно, дитина хоче отримати тільки “добре” нагороджується ще і емоційним  підкріпленням, що відбиває бажання робити “просто так”.  Страх покарання (психологічного або фізичного) за помилки і за низький результат.
 • Інфантильність – нездатність приймати самостійні рішення, брати відповідальність, постійні перестраховування і повільний темп у прийнятті важливих рішень.
 • Перфекціонізм.
 • Низька самооцінка.
 • Відсутність потрібних знань, умінь і навичок.
 • Спотворене мислення – чорно-біле мислення, пророцтво, гіперузагальнення, повинності і так далі.

Види страху помилок

 1. Страх як захист. Від небезпеки,  дискомфорту, неприємних емоцій, нестабільності, стресу і навіть успіху.
 2. Страх ризику  – “А що коли.”.?. “А що, якщо нічого не вийде”?
 3. Гіперузагальнення. Непохитний висновок з 1-3 невдач у минулому. «У мене і раніше нічого не виходило, не вийде і зараз».

Як позбавитися від страху помилок?

1.Якщо страх виступає в ролі захисту – може Вам просто бракує сил  –  варто відновитися і відпочити. А потім діяти.

Якщо вам бракує інформації – знайдіть і зберіть усі необхідні дані. А потім дійте.

Якщо  Ви боїтеся успіху   (треба виходити із зони комфорту) – розберіться, що саме лякає в змінах, чи готові ви їх прийняти, які вторинні вигоди гальмують. А потім дійте.

2.Якщо у минулому ви зробили помилку, і вона була підкріплена емоційною реакцією, як правило, іншою людиною, то такий провал надовго запам’ятовується і майбутні подібні ситуації сприйматися вже неуспіхами. Щоб розірвати цей цикл необхідно ретельно проаналізувати попередню ситуацію: переглянути усі наслідки, визначити свою частину відповідальності, зробити висновки як поступати в подібних ситуаціях в майбутньому.

3.”А що якщо..”. Ніхто не застрахований від невдач, розрух, аварій, поганих результатів. Але постійне катастрофічне мислення, примушує уникати усіх ризиків на світі, іноді призводить навіть до інвалідизації.

“А що, якщо нічого не вийде”?. “А що коли вийде”?. “А що коли взагалі без змін”?

Опишіть 3 варіанти можливого розвитку подій : найгірший, найкращий і найвірогідніший сценарії.

4.Попрацюйте над підвищенням самооцінки і упевненості в собі.

5.Перегляньте своє відношення до проблем. Проблема – як можливість зростання і розвитку. Навчіться вирішувати проблеми. Працюйте із стресостійкістю.

6.Якщо є схильність все робити ідеально – позбавтеся від перфекціонізму і самокритики.

7.Навчіться просити допомоги.

8.Розвивайте емоційний інтелект.

9.Почніть читати біографії знаменитих осіб, які Вам цікаві. Далеко не усіх успішних людей супроводжувала удача.

10.Вибирайте напрям, в якому вам реально цікаво розвиватися. Тоді помилки сприйматимуться як етап навчання.

Зв'яжіться з нами
або заповніть форму і ми самі Вам передзвонимо