Чому не виходить бути щасливим

Ви коли-небудь замислювалися з чим пов’язано благополуччя, успішність? Чому люди реагують по-різному на одні й ті ж ситуації? Звідки береться нерозуміння між людьми?

Наш мозок сповнений звичок. Ці звички різноманітні – ходити, грати на музичних інструментах, водити машину. Але є ще звички реагувати на ситуації, які відбуваються з вами. Ці звички швидкоплинні, як би «проносяться» в голові, часто вже не усвідомлюються і мозок рідко піддає їх критиці. У психотерапії КПТ вони називаються «автоматичними» думками. Вони впливають на емоції, які ми переживаємо, визначають наші реакції на те, що відбувається навколо. Наприклад, ідея «я не складу іспит, це катастрофа!», Швидше за все викличе жах, тривогу і навряд чи призведе до спокійного і безтурботного сну.

Автоматизми розрізняються у всіх людей. Хтось з дитинства жив у оточенні, де все його звинувачували, і в результаті навчився сам себе звинувачувати – його автоматизмом буде у всьому і всюди бачити свою відповідальність і «карати себе» за помилки. Чи зможе така людина стати щасливим і реалізувати свою мрію? Напевно, для нього це буде дуже складно. Або, наприклад, людина може з дитинства привчитися знецінювати всі свої досягнення, тому як «ну і що, адже ще далеко не все зроблено, всі складнощі ще попереду, а це так …». Тоді він не буде вміти радіти своїм успіхам і буде жити в постійній гонитві за новими вершинами, завжди всього буде недостатньо … Можна навести ще багато різних прикладів типових «звичок мозку». У психотерапії їх називають «фільтри» або «стратегії мислення», «схеми мислення» – однотипні автоматичні думки, які проносяться в голові в різних ситуаціях.

Слово «фільтр» тут дуже підходяще. Наприклад, колірний фільтр пропускає тільки промені певного спектра. Білий світ це змішання всіх кольорів, але якщо його пропустити крізь зелений фільтр, то залишиться тільки зелений колір. Точно так само працює і «стратегія мислення» – вона звично пропускає з навколишньої дійсності тільки певну інформацію. Людина з фільтром знецінення не вміє бачити того, що він досяг, він помічає лише те, що ще належить зробити, і воно здається йому більш значущим. Людина з фільтром катастрофізація у всьому бачить ознаки віддаленої, але неминучої катастрофи, тому що все обов’язково «піде не так».

Щоб позбутися фільтра, потрібно навчити мозок іншою звичкою реагувати на те, що відбувається, але спочатку необхідно його усвідомити, «прицілитися», навчитися розуміти, що «зараз активізувався мій фільтр», піддати сумніву звичні висновки про себе і оточуючих, різноманітні ситуації. Для цього в психотерапії проводиться «психоедукація» – роз’яснення про природу причин наших реакцій. Без розуміння суті, механічного пристрою, важко щось змінити.

Часто нерозуміння між людьми виникає через те, що вони по різному сприймають одну і ту ж реальність – їх мозку притаманні різні автоматизми. Кожен з нас, напевно, стикався з ситуаціями, коли «ну як він / вона може цього не розуміти ???» або «і чого він / вона засмутилася? І що в цьому такого? ». Як ми вже говорили, фільтр пропускає тільки певну інформацію і надає своє емоційне забарвлення, і тому значущим для кожної людини є різне – для когось «забув привітати» – це трагедія всього життя, а хтось навіть не помітить, а для когось «не помітив нову зачіску» обросте купою надуманих думок і висновків і повалить в тяжкі переживання.

Одна з поширених у відносинах стратегія мислення так і називається «читання думок» – коли людина «вгадує» думки партнера ґрунтуючись на своїх фільтрах сприйняття.

Отже, щоб позбутися від «фільтрів», необхідно спочатку усвідомити типові стратегії мислення нашого мозку. Це дозволить легше розуміти чому близькі реагують по-різному і дозволить легше досягати своїх цілей і благополуччя.

Зв'яжіться з нами
або заповніть форму і ми самі Вам передзвонимо