Психологічна залежність від їжі. Як її позбутися?
 1. Що таке харчова залежність?
 2. Що ж відбувається, коли ми споживаємо більше, ніж потрібно?
 3. Чому виникає харчова залежність?
 4. Як зрозуміти, що в тебе харчова залежність?
Що таке харчова залежність?

Напевно, у багатьох була ситуація, коли нам дуже сумно і хотілося з’їсти чогось смачного, щоб підняти собі настрій, або ж коли ми нервуємо і відчуваємо будь-який стрес, так і хочеться підійти до холодильника і щось взяти, навіть якщо не відчуваємо почуття голоду. І так відбувається раз за разом, навіть не помічаючи, що це перетворюється на залежність. Ми їмо просто так, а не від того, що голодні. Це і є харчова залежність – психологічна хвороба, яка набагато небезпечніша за алкоголізм і куріння. Супутниками такої залежності є зайва вага і обмінні порушення, що ведуть до розвитку серцево-судинних патологій. Чому залежність від їжі небезпечніша ніж від алкоголю і цигарок? Все досить просто. Людина може спокійно обходиться без усього перерахованого вище, але без їжі ніяк. Їжа для нас є основою енергії, як для машини паливо, тобто це означає, що ми залежимо від їжі прямісінько з нашого народження. Звичайно, це ускладнює боротьбу з харчовою залежністю. Вся складність в тонкій межі між нормальним звичайним харчуванням і настанням залежності.

Що ж відбувається, коли ми споживаємо більше, ніж потрібно?

Цей список не найприємніший для кожного з нас, тому що це і затримка води в організмі, велика ймовірність захворіти, швидка стомлюваність, зниження розумових здібностей, психічні розлади і звичайно ж зайва вага. Організму важко боротися з надлишками їжі, нарівні з різними хворобами. Але у них все ж є відмінність, хворобі властиво поступово припинятися, а патологічна пристрасть до їжі руйнує організм протягом багатьох років.

Чому виникає харчова залежність?

Причини цієї залежності діляться на дві частини: фізичну і емоційну. Від фізичної частини позбутися взагалі ніяк неможливо, тому що харчуватися енергією сонця ніхто не може. А ось емоційна частина відіграє велику роль, так як йде заповнення порожнечі, тільки не в шлунку, а в душі. Тяга до певної їжі – це не просте емоційне бажання будь-якої шкідливої ​​їжі. Люди їдять різні солодощі і жирну їжу не просто так, робиться це для того, щоб отримати заповітний дофамін – гормон щастя. Завдяки йому, кожен може відчути себе набагато краще на деякий час, але потрібно усвідомлювати, що такою їжею, шкоди для організму ви приносите набагато більше, ніж радості. Але все ж розуміючи, що їжа приносить задоволення, людина спочатку збільшує порції, після тягнеться до тарілки ще. Людина сита, задоволена життям. Коли настає спроба зменшити денний раціон, то це призводить до неконтрольованих негативних емоцій, психічної ломки. Утворюється замкнуте коло: людина залежить від їжі, яка в певний момент перестає дарувати позитивні емоції, і призводить до ожиріння, хвороб і страждань. Що ж може посприяти цій залежності?

Перше це відсутність цілей і пріоритетів. Люди просто намагаються заповнити порожнечу своїх днів їжею. Друге – це стрес. Є ті, хто намагаються заглушити хвилювання їжею, в той час як інші алкоголем і цигарками. Третє це пошук втраченого душевного комфорту. Люди знаходять затишок і комфорт в улюблених стравах, які як правило некорисні для нашого організму. І останнє це сімейні традиції. Багато мам і бабусі вважають, що «відгодувати» свою дитину чи онука – це їхній важливий обов’язок. Але насправді це формування шкідливої ​​харчової звички.

Як зрозуміти, що в тебе харчова залежність?

 1. Ви їсте до тих пір, поки не відчуєте дискомфорт. Якщо ви не можете зупинитися і їсте поки ваш шлунок не буде наповнений буквально до країв, у вас є проблема.
 2. На ранок у вас може бути щось на зразок харчового «похмілля». Якщо на ранок після рясної вечері ви шкодуєте про кожен з’їдений шматочок, якщо відчуваєте важкість у животі, дратівливість, якщо у вас поганий настрій – можливо, напередодні ви не стільки їли, скільки заїдали.
 3. На самоті і на людях ви їсте по-різному. Якщо ви помітили, що ваші харчові звички вдома відрізняються від тих, які ви демонструєте на публіці, це тривожний «дзвіночок».
 4. Ви купуєте більше їжі, ніж вам потрібно. Якщо ви регулярно приносите з продуктових відділів набагато більше їжі, ніж вам потрібно, або якщо заходите туди без особливої ​​потреби – це може бути ознакою розлади харчової поведінки.
 5. Їжа для вас – засіб порятунку. Якщо їжа стає для вас способом втішитися або подолати стрес, це небезпечний сигнал.
 6. Ви не можете відмовитися від шкідливої ​​їжі навіть заради здоров’я. Ви відчуваєте себе жахливо без такої їжі і прожити хоча б один день без неї, для вас є великим випробуванням.

Види і ознаки залежності від їжі

У кожної залежності є свої причини, нічого не відбувається просто так, і щоб вирішити свою проблему, потрібно обов’язково дізнатися її корінь. Важливо зазначити, що даний тип залежності частіше викликається психологічними розладами, ніж в результаті будь-яких фізичних травм.

Підстав для утворення даного типу залежності, досить багато, але ось деякі з них:

 1. Різні психологічні травми і хвилювання про них. Найчастіше в подібних випадках їжа виступає одним з небагатьох загальнодоступних способів боротьби з проблемами, почуттям самотності або сумом.
 2. Спроби позбутися від фізичного болю.
 3. Сильні душевні розлади. Для вас це єдина можливість полегшити своє тривожне самопочуття, хвилювання або паніку.
 4. Невдоволення своїм тілом. Відчуття людиною нав’язливої потребі в їжі може виникати у людини через зайве занепокоєнням власною фігурою або якими-небудь дефектами тіла.
 5. Різні фізичні і моральні знущання з боку соціуму. Внаслідок подібних ситуацій їжа для них стає можливістю заблокувати свій біль і хвилювання.

Для харчової залежності дуже багато причин, але які ж її ознаки?

 1. Ви з’їдаєте більше, ніж планували.
 2. Ви продовжуєте їсти, навіть якщо ситі.
 3. Ви придумуєте відмовки, щоб поїсти.
 4. Ви шукаєте приводи, щоб зірватися.
 5. Ви вигадуєте відмовки, щоб поїсти.
 6. Ви відчуваєте себе винуватим, але продовжуєте їсти.
 7. Ви переїдаєте, не дивлячись на проблеми зі здоров’ям.

Видів цієї залежності кілька: компульсивна залежність, анорексія, булімія і орторексія.

Якщо говорити про булімії, то це стан, коли людина вживає величезну кількість їжі, а після обіду чи вечері штучно звільняє шлунок (клізми, прагнення викликати штучно блювоту, прийом сечогінних, проносних засобів).

Що стосується анорексії, то це хвороба, при якій пропадає апетит і людина відмовляється від їжі. Хворі на анорексію пробують різні методи для зменшення ваги, починаючи від дієт, голодування, зайвих фізичних навантажень і закінчуючи клізмами, викликом блювоти після кожного прийому їжі і промиванням шлунку. І орторексія – це таке порушення, де акцент зміщується на повноцінність і правильність їжі. Іншими словами, це «ЗОЖ» в збільшеному стані.

Як позбутися від харчової залежності?

Потрібно уточнити відразу, що, як і будь-яка залежність, харчова також вимагає допомоги фахівця. Не варто бояться цього. В цьому немає нічого ганебного. Компетентний психотерапевт допоможе вам позбавиться від страхів і залежності, а також визначить причину проблеми і разом з вами пройде весь шлях від початку до кінця. Спеціаліст проведе з вами діагностику і підбере найефективніший спосіб боротьби із залежністю, який підходить особисто вам. Лікування для кожної людини індивідуально і спирається на причини вашої проблеми, тому діагностика є одним з найважливіших етапів лікування. Але важливо розуміти, що фахівець не чарівник і чарівної палички у нього немає, тому ви працюєте разом як команда. Але що ви можете зробити самі? Навчіться розділяти голод і апетит. Голод – це фізіологічна потреба організму в поживних речовинах. Він проявляється дискомфортом в тілі: бурчанням в животі, головним болем, запамороченням, нудотою і т.п. Апетит – це бажання зняти втому їжею, отримати позитивні емоції або нейтралізувати негативні, заглушити відчуття самотності, тривоги. Апетит може виникати і в результаті реакції на заборону: ми знаємо, що продукт шкідливий, але від цього він стає ще більш привабливим. Коли людина голодна тільки їжа може йому допомогти. Коли з’являється апетит, потрібно відпочити, відволіктися, знайти приємну розвагу. Важливо пам’ятати: апетит вгамовується не тільки їжею.

Також в досягненні бажаного результату вам допоможе чітко поставлена ​​мета. Розпишіть план дій і беззаперечно ідіть по ньому. Спільно з планом дій, спробуйте візуалізувати свою мету. Наприклад – частіше уявляти себе в красивому образі, здоровому і схудлому, це додасть вам мотивації. Після цього, спробуйте розвивати в собі правильні харчові звички. І так крок за кроком ви досягнете бажаного результату.

Звичайно, найефективніша боротьба з будь-якою залежністю і харчової теж – це психотерапевтична підтримка. Ваш психотерапевт допоможе вам розібратися в причинах, пропрацює з вами всі болючі моменти минулого і допоможе позбутися від тривоги і хвилювань з приводу цього. Вам стане набагато легше, і ви по-новому поглянете на цей світ. Якщо ви довіритесь спеціалісту, будете разом працювати і виконувати всі його завдання, то незабаром побачите перші результати, а потім і зовсім забудете про проблему, як ніби її і не існувало.

Зв'яжіться з нами
або заповніть форму і ми самі Вам передзвонимо