• Головна
 • Блог
 • Тривожність як особливість ментальності пострадянської людини
Тривожність як особливість ментальності пострадянської людини
 1. Тривога – оманливий «друг»
 2. Як тривожність впливає на життя?
 3. Чи слід боротися з тривожністю?
Тривога – оманливий «друг»

Висока тривожність – невід’ємна особливість нашого менталітету. «От почнеться школа, і скінчиться безтурботне дитинство», «вступиш до інституту, там почнуться суцільні нерви», «підеш на роботу – і прощай, спокійне життя», «народиш дитину – і про себе доведеться забути». Кому з нас не доводилося чути таких життєвих настанов? З дитинства людину привчають до того, що життя – це безкінечний перехід з одного стресу в інший ще інтенсивніший. В результаті постійний стан тривожності сприймається за норму, ба навіть більше – оцінюється як позитивна якість. Удавана користь постійної тривоги полягає, наприклад, у таких міркуваннях:

 • вона свідчить про відповідальність та турботу («хороша мати завжди непокоїться про свою дитину, навіть якщо їй нічого не загрожує;
 • вона мотивує людину, стимулює її до дій («щоб досягти успіху, треба весь час крутитися як білка в колесі;
 • вона допомагає виправдати очікування оточуючих («якщо не буду переживати, начальник подумає, що я недостатньо зацікавлений у роботі»);

Як тривожність впливає на життя?

Переконаність у тому, що тривожність – це благо свідчить про нездатність проводити межу між думками та діями. Активне, насичене життя насамперед залежить від нашої діяльності, а не від постійного прокручування у голові думок про те, що може статися поганого і як цьому запобігти. Отже високий рівень тривожності не лише не допомагає, а навпаки – шкідливо впливає на продуктивність життя.

Що насправді робить з нами тривожність:

 • краде час, змушуючи людину витрачати його намарно;
 • погіршує пам’ять та увагу, бо необхідність постійно хвилюватися заважає зосередитися на справді важливих речах;
 • психологічно виснажує, бо чим більше людина перебуває у тривожному стані, тим гострішим він стає;
 • фізично втомлює – метушня, знана в народі як «імітація бурхливої діяльності» відбирає більше енергії та сил ніж злагоджена діяльність.

Чи слід боротися з тривожністю?

Звісно, цілком нормально хвилюватися за наших близьких, коли вони хворі, нервувати перед співбесідою чи перейматися через неочікувані фінансові труднощі, – тобто, коли наявні реальні причини тривожності. Але якщо ви відчуваєте, що постійна занепокоєність перетворюється у спосіб життя, підмінюючи собою справжні цілі та прагнення і відбираючи у вас енергію, слід обов’язково звернутися по допомогу до психотерапевта.  Спеціаліст допоможе вам розставити пріоритети та наповнити своє життя справжніми яскравими подіями замість безплідних тривог і переживань.

Зв'яжіться з нами
або заповніть форму і ми самі Вам передзвонимо